Anasayfa

Sık Kullanılanlara Ekle Ana Sayfa Dişhekimi İletişim
   ANA KATEGORİLER
   İmplant
   Estetik Diş Hekimliği
   Ağız Hijyeni
   Ağız Patolojisi
   Çocuk Diş Hekimliği
   Diş Çekimi
   Diş Eti Hastalıkları
   Dolgular
   Çene Eklemi Problemleri(TMD)
   Hareketli Protezler
   İlk Muayene
   Kök ve Kanal tedavisi
   Köprü Protezler
   Ortodonti
   Porselen Kronlar
   Tedavi Sonrası Bilgileri
   Yeni Uygulamalar
   Sağlık Turizmi
 

  Ağız Patolojisi

Arkadaşıma Gönder  Yazdır
353-Content
Çatlak Dil

Normal bir dilin üst yüzeyi düzdür ve ortasında hafif bir oluk vardır (orta çizgi denir). Ancak dilinize güçlü bir büyüteç ya da mikroskopla bakabilseydiniz, aslında üst yüzeyinin bir takım yükseltili yapılarla kaplı olduğunu görürdünüz.  Bunların arasında en çok bulunanı da küçük, ince, koni şekilli yapılardır ve bunlara ipliksi kabarcık denir.

Çatlak dil, üzerinde normal orta çizgi oluğu dışında derin, dal şeklinde yayılan olukların olduğu bir dildir. BU oluklarda ipliksi kabarcıklar olamadığında dil yüzeyinin diğer kısımlarıyla net bir kontrast oluştururlar. Bunlar uzunluk, derinli, dağılım ve sayıca çok değişik olabilirler. Çatlak dil her yaşta olabilir ancak çatlaklar yaşla birlikte artma ve derinleşme eğilimi gösterir. Bu derinleşme yemek ve yemek artıklarının bu oluklarda kalmasına neden olur.

Normalde çatlak bir dil bir semptom göstermez ancak ikincil bakteriyel ya da maya enfeksiyonu gelişebilir ve bu da dilde acıya ya da yanma duygusuna neden olur. Bu olduğunda oluklar çıkıntılı hale gelebilir. Bunun sonucu olarak komşu kabarcıklar sıklıkla dökülür ve dilde iltihaplı bir görüntü olur. Çatlak dil daha çok sık sık glosit (dil iltihabı) olan kişilerde, özellikle de coğrafik dil dene durumu olanlarda görülür. Çatlak dilin neden oluştuğuna dair belirgin neden henüz ortaya çıkarılamamıştır ancak bazı durumlarda ailelerde görülmektedir.

Dişlerinizi her fırçaladığınızda dil yüzeyini de hafifçe fırçalayın (günde en az iki kez). BU, dilinizde bir enfeksiyon olma riskini asgariye indirecektir.

 


Daha detaylı bilgi almak ve diğer sorularınız için +9 0216 326 18 37 numaralı telefonu veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

 

 

 
 

  En Çok Okunanlar

  Ağız ve Diş Hastalıkları Eğitiminde Multimedia ve Internet Devrimi
  Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler - Devamı...
  Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?
  Ağız ve Diş Sağlığı Sözlüğü
  Sizce Diş Tedavileri Pahalı mı?
 

 
 
 

 
hermes replica birkin, celine handbags, replica louis vuitton bags, outlet canada goose, canada goose outlet toronto factory Canada Goose coats toronto Canada Goose red jacket louis vuitton wallets azaadsource.com replica prada Newest Canada Goose moncler ski prix birkin bag sale celine handbags prada handbags cheap canada goose parka cheap celine handbags online canada goose vest outlet prada outlet birkin bag sale